Boravak vani pruža mentalni odmor
Provoditi više vremena vani, garantiraju stručnjaci, jednostavan je način kako dijete može poboljšati kvalitetu svog života. Boravak vani izvrsna je vježba za tijelo, ali i um, utječe na senzorne, motoričke socijalne i kognitivne vještine.
Ovo je sedam dokazanih razloga zašto je boravak vani važan i neophodan za djecu:
Boravak vani je prirodni protuotrov ekranima
Neka nova istraživanja govore kako boravak u prirodi može poništiti negativne posljedice vremena provedenog pred ekranom. Jedno drugo istraživanje ističe kako je kombinacija vremena pred ekranom i vremena provedenog vani idealna i optimalna za učenje.
Tim znanstvenika sugerirao je da priroda uravnotežuje zahtjeve za pažnjom koje traži ekran te smanjuje kognitivni zamor.
Vrijeme vani nije strukturirano te potiče maštu i kreativnost
Pošaljite djecu van bez igračaka i ideja što da rade. Okoliš se stalno mijenja, bilo zbog vremenskih uvjeta, godišnjih doba, pa sam po sebi pruža puno mogućnosti za igru i učenje.
Stručnjaci smatraju da su stvari u prirodi materijali otvorenog tipa koji mogu odgovoriti na dječju potrebe i maštu.
Igra vani nudi djeci slobodu da budu radoznala, istraživačkog i avanturističkog duha, inovativna i neuredna.
Veća je vjerojatnost za pojačanom aktivnošću
Preporuka je stručnjaka barem tri sata slobodnog kretanja i aktivnosti za djecu. Odvesti djecu van jednostavan je način kako omogućiti djeci da se više kreću i da budu aktivnija.
Vanjski svijet pun je neistraženih kutaka, zanimljivih zvukova i materijala, a njihovo otkrivanje i korištenje iziskuje pojačano kretanje.
Zašto je dobro zaprljati se
Prljavština nije dobra samo za razvijanje imuniteta. Naime, dokazano je da ona dobro djeluje i na naše mentalno zdravlje, a navodno izloženost prljavštini smanjuje depresiju i tjeskobu.
Potiče edukaciju i učenje
Studije iz 2018 godine pokazuju da provođenje vremena vani može poboljšati sposobnost koncentracije, čak i kad se vrate u zatvoren prostor. Dakle, vrijeme u prirodi ima trajne koristi za njihove sposobnosti da se usredotoče i uče.
Osim toga, priroda ima jedinstvenu sposobnost da stimulira i uči.
Potiče socijalnu interakciju
Aktivna igra često je i socijalna igra, pa provođenje vremena vani često potiče djecu da budu zajedno. Vanjsko okruženje također omogućuje djeci da pokažu različite aspekte svoje osobnosti koji se možda neće pojaviti tijekom igre u zatvorenom prostoru.
Također, djeca su vani više sklona suradnji, a manje sukobu.
Priroda smanjuje stres
Sve je više dokaza kako priroda blagotvorno djeluje na čovjekovo mentalno zdravlje. Svatko se nakon boravka u prirodi osjeća smirenije i opuštenije. Jednako je i s djecom. Urbani život tjera njihove mozgove da rade sve brže i brže, a boravak vani pruža idealan odmor od mentalnog umora.