Evropski povjerenik za unutrašnje tržište i ekonomiju Thierry Breton je rekao da prisilne mjere praćenja telefonom, kojima je svrha ući u trag zaraženima koronavirusom, ne dolaze u obzir.
Nekoliko zemalja radi na mobilnim aplikacijama koje bi, zahvaljujući pametnim telefonima, omogućile identifikaciju zaraženih osoba i upozorile na ljude koji su bili u kontaktu s nekim od zaraženih.
“To ne dolazi u obzir, nikada, ali nikada nećemo podržati mjere koje smatramo prisilnima”, rekao je Breton u nedjelju u programu Le Grand Jury, koji su suorganizovali RTL, Le Figaro i LCI.
“Takvo se što može realizovati isključivo na dobrovoljnoj bazi”, istaknuo je.
Takvim se podacima smiju koristiti “isključivo zdravstvene vlasti, nikako im ne smiju imati pristup pravosudne vlasti, policija, osiguravajuća društva”, rekao je.
Ta su načela sadržana u “alatima” koje je elaborirala Europska komisija da bi odredila “smjernice o onome što bi trebalo poduzeti, odnosno onome što ne bi trebalo raditi. Cilj nam je da ta načela u idućih desetak dana prihvate sve države članice EU”, istaknuo je Breton.
AFP podsjeća da je francuska vlada prošle sedmice izvijestila da radi na aplikaciji pod nazivom StopCovid koja bi omogućila otkrivanje kontakata s drugim korisnicima, a cilj je anonimno spriječiti kontakt pošto se otkrije da je osoba zaražena koronavirusom.
Nakon ograničenja kretanja i karantina svi “ćemo trebati naučiti živjeti s virusom”, rekao je Breton.
Index.ba