Poljoprivrednici zakinuti za 2,5 miliona KM

Preporučujemo

U jednoj od finansijski najtežih godina, vlast u Tuzlanskom kantonu odlučila je poticaje za poljoprivrednu proizvodnju smanjiti za čak 2,5 miliona KM u odnosu na prethodnu godinu. Ova odluka će, smatraju poljoprivrednici, sigurno dovesti do smanjenja poljoprivredne proizvodnje, što će direktno uticati i na povećanje cijena svih prehrambenih proizvoda u BiH.

PRODAVANJE MAGLE

- -

– Mi već osjetimo promjene na tržištu, a naše vlasti ništa ne čine da bi to izravnale. Ugostiteljski objekti su uglavnom zatvoreni. I u BiH i u Evropi, i mi imamo problem plasirati naše kornišone. Evidentan je pad potražnje za kornišonima, a mi smo planirali veliku proizvodnju ove godine. Međutim, već imamo problema dogovoriti otkupnu cijenu u rangu prošle godine, tako da očekujemo da ćemo zbog nepovoljne situacije sa poticajima imati i odustajanje od proizvodnje, kazao nam je Fahrudin Delibajrić, predsjednik grupacije proizvođača kornišona i vlasnik firme koja se bavi otkupom ovih krastavaca.
Iako je smanjila poticaje na 4,5 miliona KM, Vlada TK-a je planirala znatno veću proljetnu sjetvu nego prošle godine. Ono što je predstavljanjem proljetne sjetve djelovalo kao proaktivno djelovanje vlasti u cilju sprečavanja posljedica pandemije sad je jasno da je bilo tek prodavanje magle.
– U februaru je usvojen plan proljetne sjetve koji je veći za 3 posto nego ranije, što znači da je planirana sjetva od oko 73 miliona KM. Međutim, poticaje ne prati taj plan i sigurni smo da to neće biti moguće. Poljoprivrednici su zabrinuti. Očekivali smo da će zbog ove situacije biti barem milion KM više novca nego ranije, jer ove godine imamo gotovo 20 posto poskupljenje svih sirovina. Sa svim tim i ovim poticajima, teško da ćemo moći ostvariti proizvodnju na prošlogodišnjem nivou, kazao nam je Suad Selimović, sekretar Udruženja poljoprivrednika u Privrednoj komori TK-a.

SIROVINE

Ukoliko ne dođe barem do izravnanja poticaja sa prošlogodišnjim, moguće je očekivati rast cijena, jer domaća poljoprivreda neće moći nivelirati uvozne cijene.
– Da se zatvore granice na mjesec, mi bismo ostali bez hrane. Zavisili bismo od onoga što uvezemo, a ne bismo mogli uticati na te cijene. Naš prijedlog je da se po svaku cijenu barem vrate prošlogodišnja sredstva, jer uz sva poskupljenja sirovina i pandemiju, bojimo se da nećemo moći opstati, kazao nam je Senad Hećimović, predsjednik grupacije poljoprivrednih proizvođača TK-a.

Najnovije

Francuska: Mladić usmrtio najmanje pet osoba u izbjegličkom kampu

Najmanje pet osoba je ubijeno u pucnjavi u i oko migrantskog kampa u blizini grada Dunkerka na sjeveru Francuske. Muškarac...