”Nakon dvije godine tzv. opsadnog stanja, jer smo se tako svi osjećali u pandemiji, pazeći na svaki korak, kontakte, živeći u konstantnom strahu od infekcije, sad smo se opustili i većina je počela zaboravljati na Covid. Vratili smo se normalnom životu, ali ako odbijemo razmišljati o zarazi, to ne znači da je problem nestao ili da se više ne događa”, kaže za Oslobođenje dr. Amila Bećirović, predsjednica Ljekarske/Liječničke komore FBiH.
Svjetska zdravstvena organizacija smatra da zemlje trebaju vratiti mjere kao što su nošenje maski, kako bi se izbjegla strožija ograničenja do kojih može dovesti do porasta broja zaraženih. Struka navodi da se približavaju jesen i zima, vrijeme u kojem nam zbog temperaturnih razlika, promjena načina ishrane, stila života i sam imunitet slabi, pa smo podložniji infekcijama.
– Kruže nove varijante virusa koje imaju još nekoliko mutacija, a one ih čine otpornijim na antitijela, što znači da, ako smo jednom preboljeli Covid, možemo se ponovo zaraziti. To je ono što se upravo događa, da osobe koje su već preboljele Covid boluju drugi ili treći put, čak i u kratkom razdoblju između zaraza. Virusa ima u BiH, odnosno po svim kantonima, ali na svu sreću, klinička slika je puno blaža nego u prethodnom valu i manje je hospitalizacija, kaže.
– Rijetki su slučajevi u kojima dođe do komplikacija kod već cijepljenih osoba i zbog toga je cijepljenje iznimno važno, posebno kod radno aktivnog stanovništva koje se najviše kreće, kao i kod hroničnih bolesnika. Preporuke Kriznog štaba treba poštovati, a to su vakcinacija, provjetravanje zatvorenih prostorija, pranje ruku, nošenje maski u zatvorenim prostorijama. Posebno apelujem na osobe starije dobi da nose masku u javnom prijevozu i drugim zatvorenim prostorijama s većim brojem ljudi, kao i da se pridržavaju osnovnih higijensko-epidemioloških mjera, naglašava.
Dr. Ednan Drljević, šef Infektivnog odjela sarajevske Opće bolnice, kaže nam da je broj zaraženih u KS-u povećan, ali je i dalje prisutan problem kontrolisanja tog broja, jer se mnogi sugrađani ne testiraju.
– Imamo slučajeve gdje kompletna porodica ima simptome, ali se samo testiraju pojedini članovi. Broj kritičnih i teško oboljelih je u posljednje vrijeme povećan, ali ne mnogo i još nije preopterećen zdravstveni sistem. Mjere od federalnog i kantonalnog ministarstva po pitanju nošenja maski u staračkim domovima, medicinskim ustanovama su još na snazi, a također mjere za distancu i higijenu ruku, tako da smo se i dalje sve vrijeme toga morali pridržavati. U zadnje vrijeme imamo i naredbe Kantonalnog štaba da se, ukoliko ne možemo održavati distancu, naročito u javnom prijevozu, preporučuje nošenje maski, kaže dr. Drljević.
Dodaje da je u Općoj bolnici smješteno između šest i deset teže oboljelih pacijenata, što je povećanje u odnosu na prije 20 dana. U posljednjih nekoliko dana bilo je i slučajeva pacijenata na respiratoru, a trenutno leže tri pacijenta s težom kliničkom slikom.