Evropa se suočava sa jednom od najtežih energetskih kriza kao posljedicom ruske agresije na Ukrajinu koja je počela prije pola godine. Mnoge države zabrinute su zbog predstojeće zime. Cijene gasa u Evropi početkom sedmice narasle su za 20 posto, nakon što je ruski Gazprom saopštio da će Rusija zaustaviti isporuke prirodnog gasa Evropi od 31. augusta do 2. septembra. Zastoji u isporuci energenata u proteklom periodu doprinijeli su velikoj inflaciji na evropskom tržištu, a mnogi stručnjaci upozoravaju da Evropu očekuje recesija tokom zime 2022/2023. I dok Evropska unija pokušava naći način da prezimi, Bosna i Hercegovina gleda u jedini interkonektor koji je na kraju svog tehničkog vijeka, u mjestu Šepak kod Zvornika, ispuštajući gotovo serviranu šansu.
URED U MOSTARU?
Sudbina Južne interkonekcije, zajedničkog projekta BiH i Republike Hrvatske, koji podrazumijeva izgradnju dvosmjernog gasovoda u ukupnoj dužini od 236 kilometara od Splita do Zagvozda, a zatim do Posušja i Novog Travnika, sa krakom do Mostara, neizvjesna je. Iako je planirano da se novi gasovod poveže na dva postojeća pravca: Mađarska (Drávaszerdahely) – Hrvatska (Imotski), te Austrija (Murfeld) – Slovenija (Rogatec) – Hrvatska (Imotski) i omogući pristup LNG terminalu Krk, uz postojanje očekivanja da se spoji na planirani Jonsko-jadranski gasovod, proces je trenutno u blokadi unutar Federacije BiH i to od HDZ-a BiH.
Dobro upućeni diplomatski izvor ističe da postoje tri segmenta koja pod hitno moraju biti riješena kako BiH ne bi izgubila priliku za alternativno snabdijevanje gasom. Jedan je sporazum između naše zemlje i Hrvatske, drugi je pitanje zakona o gasovodu Južna interkonekcija BiH i RH koji duže vrijeme čeka u parlamentarnoj proceduri u FBiH, te pitanje finansiranja od Evropske banke za obnovu i razvoj.
– EBRD je posljednja institucija koja bi finansirala ovaj projekat, a vremena je sve manje. To bi se moglo promijeniti već iduće godine, upozorio je naš izvor.
U Prijedlogu zakona utvrđenom 2021. navedeno je da su operatori transportnih sistema Privredno društvo za proizvodnju i transport gasa BH Gas d. o. o. Sarajevo iz BiH i Plinacro d. o. o. iz RH. Podsjećamo, u julu je Ivo Tadić (HDZ), predsjednik Kluba delegata hrvatskog naroda u Domu naroda Parlamenta FBiH, uputio amandman na Prijedlog zakona, u kojem, između ostalog, traži da se “BH Gas d. o. o. Sarajevo zamijeni riječima Južna plinska interkonekcija d. o. o. Mostar”.