Smrt Muriza Hadžiahmetovića, bivšeg pripadnika Armije Republike BiH i dobitnik najvećeg ratnog priznanja “Zlatnji ljiljan”, koji je počinio samoubistvo u 54. godini potresla je mnoge njegove sugrađanje, ali i saborce širom Bosne i Hercegovine.
O preranoj smrti Hadžiahmetovića koji se nije štedio u odbrani Bosne I Hercegovine, oglasio se gradonačelnik Goražda Ernest Imamović.
“S velikom tugom sam primio vijest o tvojoj preranoj smrti. Nažalost kao društvo smo zakazali. Svi nivoi vlasti od Grada, Kantona, Federacije i BiH su trebali uraditi puno više na stvaranju pretpostavki kako bi borci-branitelji BiH koji su optuženi za zločine iz perioda rata među kojima si bio i ti imali mogućnost za odbranu i dokazivanje svoje nevinosti pred pravosudnim organima u našoj državi. Tvoja smrt je alarm da se nigdje i nikada ne smije ovo dogoditi”, naveo je Imamović.
Poručio je da država i društvo moraju naći novac za pružanje pravne pomoći optuženim borcima Armije RBiH i MUP a BiH.
“Mi ne trebamo štititi ratne zločince ali činjenica da je neko optuženi ne podrazumjeva da je i kriv i stoga optuženi borci Armije RBiH i MUP a BiH moraju imati pravo na pravednu odbranu. Tvoj porodici želim sabur a tebi lijep dženet. Neka ti je laka zemlja bosanska”, poručio je Imamović.
Povodom smrti bivšeg pripadnika 1. drinske udarne i 801. lahke brigade Armije R BiH, dobitnika Zlatnog ljiljana, Muriza Hadžiahmetovića, Udruženje dobitnika najvećih ratnih priznanja sutra će organizirati komemorativnu sjednicu.
“Bio je omiljen među svojim saborcima, prijateljima i sugrađanima, pa i u našem udruženju gdje je bio i član Upravnog odbora. Uvijek se među prvima odazivao kad bilo kome zatreba bilo šta. Izgubili smo velikog prijatelja, saborca, druga … Nažalost, revolucija jede svoje sinove – kazao je predsjednik Udruženja Derviš Hadžić Dedo.
Hadžiahmetović je jedan od šestorice pripadnika ARBiH koji su polovinom decembra, zbog sumnji da su počinili ratni zločin, uhapšeni u akciji SIPA-e, ali su ubrzo pušteni na slobodu.
“ Desilo se ono najgore. Nama ostaje obaveza da gledamo tu porodicu i da ga se sjećamo po dobroti. Hapšenje ga je potreslo, kao što bi potreslo svakog časnog borca AR BiH. Nekad se s pravom pitamo ko je bio agresor, a ko žrtva!? Bili smo pod opsadom 1.336 dana, u ovom gradu je ubijeno ili ranjeno više od 540 djece, ubijeno je više od 2.000 civila, a niko za to ne odgovara. S druge strane dolazimo u situaciju da naše čestite, hrabre borce progone. Čovjek je protjeran sa svoga ognjišta, branio je ovaj grad, ističe Hadžić.
Hadžiahmetović iz Goražda sinoć je izvršio samoubistvo u 54. godini, a dženaza će biti klanjana sutra u 14:45 na mezarju Kolijevke u Goraždu. Povodom njegove smrti Udruženje dobitnika najvećih ratnih priznanja organizirat će komemoraciju u Maloj sali Centra za kulturu u 13 sati.