Džemal Smajić, delegate (Stranka za BiH) u Domu naroda Parlamentarne skupštine, na današnjoj sjednici Doma izrazio je nezadovoljstvo radom državnih institucija.
Naime, tokom rasprave o izvještaju Ureda za reviziju institucija BiH o finansijskoj reviziji institucija BiH za 2021. godinu, kao i Godišnjeg revizorskog izvještaja o glavnim nalazima i preporukama za 2021. godinu, delegat Smajić je kazao da se priča „namjerno svela samo na revizorski izvještaj Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika, dok se kako kaže, o izvještajima u institucijama Bosne i Hercegovine, ne poduzimaju nikakve radnje, iako postoji puno stvari za koje nadležni organi treba da se uključe“.
Smajić je replicirao Snježani Novaković-Bursać (SNSD), predsjednici Komisije za finansije i budžet, koja se obrušila na rad Komisjije za očuvanje nacionalnih spomenika, navodeći da je Ured za reviziju u izvještaju ukazao na brojne nelegalne radnje. Naveo je i da Dom naroda PSBiH nije nadležan za Komisiju za očuvanje nacionalnih spomenika nego je to Predsjedništvo BiH.
” Mi se jučer (na sjednici Komisije za finasije i budžet op.a) nismo doticali argumenata gdje smo vidjeli da se tamo dešavaju neke kriminogene radnje. Ovdje se namjerno sa ovoliko revizorskih izvještaja od toliko agencija u institucija BiH svela priča samo na Komisiju za očuvanje nacionalnih spomenika. Jučer sam to rekao, evo ponavljam i danas ovdje, ono za šta se u Sarajevu u proteklom periodu hapse pojedini ljudi koji se odvode u zatvor iz rada u Komisiji za finasije i budžet sam vidio da je to dugogodišnja praksa u institucijama BiH. Toliko je negativnih revizorskih izvještaja i nikada niko ništa ne poduzima. Od ovoliko izvještaja koje smo tretirali, mi smo svu priču sveli „na nekakvim kriminogenim radnjama“ u Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika”, naveo je Smajić.
Napomenuo je da je nedopustivo da iz godine u godinu neke institucije imaju negativan revizorski izvještaj. Smajić je stava da bi se revizorskim izvještajima bh.institucija, o kojima su danas raspravljali delegati, ali i samim radom državnih organa trebalo pozabaviti državno Tužilaštvo.
” Toliko se stvari radi u institucijama BiH, iako su plate propisane budžetom, oni su na osnovu nekog projekta našli shodno sebi da povećaju ili isplate određeni dio plate, a da ne govorimo o ugovorima o djelu. Ovdje zaista ima jako puno stvari za koje nadležni organi treba da se uključe, prvenstveno mislim na Tužilaštvo BiH”, istakao je Smajić.
Danaa je Predstavnički dom državnog parlamenta jednoglasno usvojo Zakon o porezu na dodatnu vrijednost po hitnom postupku, dok prijedlog zakona o izmjenama Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, koji je razmatran po hitnom postupku, nije usvojen.
Dom naroda usvojio je i izvještaje zajedničkih komisija oba doma Parlamenta BiH o dopunama Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u Bosni i Hercegovini. Izvještaj Centralne banke BiH za 2022. godinu nije usvojen.