– Prema saglasnostima članova porodica koje smo do sada dobili, ove godine će biti reekshumirana 71 žrtva. Dakle, ponovo će se radi reasocijacije posmrtnih ostataka otvoriti 71 mezar – navela je Fazlić.
Po njenim riječima, u prostorijama Podrinje identifikacionog projekta se nalazi još oko 400 posmrtnih ostataka koji također čekaju na proces reekshumacije i reasocijacije.
– Međutim, suočavamo se s problemima u tom procesu, jer porodice žrtava koje su već ukopale svoje najmilije u velikom broju su odselile, promijenili adrese, brojeve telefona i jednostavno ih nije moguće kontaktirati kako bi identificirali ove posmrtne ostatke i dali saglasnost za reasocijaciju – kazala je Fazlić.
Iz Instituta za nestale osobe BiH zato apeluju na sve one članove porodica žrtava genocida koji su u ranijim godinama ukopali svoje najmilije i koji znaju da su njihova tijela ukopana nekompletna da ih kontaktiraju, da se jave u Institut za nestale osobe BiH i ostave svoje kontakte i podatke kako bi na taj način okončali ove procese i naknadno pronađene posmrtne ostatke dodali onim ranije ukopanim.