Dan nakon što je smijenjeni direktor BH-Gasa Jasmin Salkić javno optužio biznismena Vilijama Milovana da je njemu i njegovom savjetniku Almiru Bećareviću nudio mito od po milion eura i državljanstvo Italije „Slobodna Bosna“ je istražila zbog kojeg posla je došla ovakva ponuda koju je Milovan demantovao rekavši da će od Salkića tražiti odštetu od 250.000 KM zbog klevete.
Savjetnik smijenjenog direktora Salkića Almir Bećarević za „Slobodnu Bosnu“ kaže da i dalje ostaje pri tvrdnjama koje su on i Salkić iznijeli o Vilijamu Milovanu, ali i o resornom ministru Nerminu Džindiću koji je Salkiću uzvratio izjavom da je riječ o „velikim lažima malog čovjeka“.
Kao dokaz svojih tvrdnji Bećarević nam je dostavio nacrt spornog ugovora o dugoročnoj poslovno-tehničkoj saradnji koji je Salkić odbio potpisati 2017. godine sa Vilijamom Milovanom, predstavnikom kompanije CGE Engineering d.o.o iz Italije i objasnio nam zašto ga je Salkić odbio potpisati.
„Direktan povod za nuđenje mita i pritiske na mene i Salkića je naše odbijanje da potpišemo taj ugovor. U jednom od članova tog ugovora piše da je predmet sporazuma isporuka gasa na Zvorniku. To znači da bi CGE doveo gas do Zvornika, da ga provuku kroz cijevi u RS-u i FBiH i da onda na izlazu iz našeg sistema kod Mittala prodaju gas toj kompaniji u Zenici. To bi značilo da bi CGE bio direktan uvoznik i isporučilac gasa za Mittal i time bi direktno bili oštećeni Energoinvest i BH-Gas jer smo mi imali zakupljene količine gasa kroz Mađarsku i Srbiju i to znači da bi svaki kubik gasa koji bi neko uvozio u BiH nama bi stvarao penale jer bi manje gasa transportovali kroz Mađarsku i Srbiju“, kaže Bećarević.
Tim ugovorom, tvrdi Bećarević, firmi CGE bi se omogućilo da preuzme dio poslova BH-Gasa, odnosno snabdijevanje industrijskih potrošača, a za početak prodaju gasa Mittalu.
VIŠEMJESEČNI PRITISCI
„Meni su kao prvom saradniku ministra Nermina Džindića za pitanja gasa dali taj ugovor na analizu. Tada sam decidno odbio da u tome učestvujem jer sam vidio u kojem pravcu to ide i nisam htio da idem protiv Energoinvesta i BH-Gasa. Kada sam počeo zatezati krenula su ubjeđivanja. U tom periodu je Salkić postao direktor pa su pritisci prema nama dvojici počela i trajali su mjesecima, tu je bilo sastanaka i sastanaka. To se sve dešavalo 2016. i 2017. Smatram da je CGE-u trebao prvo ovaj ugovor koji bi bio neodređen i spominjana je poslovna saradnja. Taj ugovor je trebao biti podloga za konkretne ugovore po pitanju određenog potrošača. Pošto mi nismo dali saglasnost za prvi ugovor nije se moglo krenuti dalje s novim ugovorima. U tom trenutku je Mittal godišnje trošio oko 30 miliona kubika gasa, što je godišnje minimalno između 15 i 20 miliona KM. Ugovor je napisan u CGE, a ja sam na njega napisao primjedbe“, ističe Bećarević.
Ugovor kojeg su čelnici BH-Gasa odbili potpisati sa italijanskim trgovcem Vilijamom Milovanom (Faksimil: SB)
Na naše pitanje kako je došlo do prijedloga da se sve završi mitom, Bećarević odgovara:
„To se dogodilo 2017. godine na jednom od sastanaka u zgradi Vlade FBiH i tada smo direktor Salkić i ja donijeli odluku da više ne želimo učestvovati ni u kakvoj priči sa CGE jer je izašlo iz okvira. Nakon su počeli pritisci i telefonski pozivi. Milovan je Salkića zvao 30 do 50 puta dnevno da se nastavi priča“, kaže Bećarević.
Pa, kako dođe do ponude za mito?
„Na jednom sastanku u Vladi FBiH sjedili smo ministar Džindić, Milovan, Salkić i ja. U jednom trenutku je ministar izašao iz prostorije i ostali smo na trojica. I onda je Milovan rekao da se može razgovarati o novcu i da možemo ići i u tom pravcu. Ministar se vratio na sastanka, mi rekli „hvala lijepa“ na sastanku i njih dvojica su ostali u prostoriji. I tada sam rekao tadašnjem savjetniku ministra Almir Zuliću ja u ovim kriminalnim radnjama ne želim da učestvujem, da je ovo izašlo iz okvira i da je riječ o ozbiljnom protivzakonitom djelovanju, te da obavijesti ministra Džindića da s tim čovjekom više ne želim imati nikakav posao“, kaže Bećarević.
NEKA VISI PEDRO
S obzirom na sve što se dešavalo nekako bi bilo prirodno da ministar Džindić podrži Salkića i Bećarevića zbog svega što se desilo, no on je nakon izvjesnog vremena od Nadzornog odbora BH-Gasa zatražio da se Bećareviću da otkaz.
„Tada mi je pukao film i pozvao sam SIPA čiji inspektori su došli i od mene uzeli izjavu, a nakon toga su tu izjavu proslijedili Federalnoj upravi policiji i Kantonalnom tužilaštvu Sarajevu po čijem nalogu su radili. Navodno je izjavu trebao dati i premijer Fadil Novalić jer je jedan od tih sastanaka bio i u zgradi Vlade FBiH. Da se odmah razumijemo ne mogu reći da je u to bio uključen premijer, ali su sastanci bili bukvalno vrata do vrata od premijerovog kabineta. Izjave su osim mene dali Salkić, Džindić, direktorica Energoinvesta Bisera Hadžialjević i ministrov savjetnik Gordan Čahtarević i tu je sve stalo“, kazao nam je Bećarević.
Na naše pitanje zašto je saslušana i Bisera Hadžialjević Bećarević nam je odgovorio da je to bilo zbog jednog sastanka u Energoinvestu kojem su prisustvovali Džindić i Milovan.
„Povod za sastanak je bio da se CGE iznajmi nekoliko kancelarija u zgradi Energoinvesta, no kada su Džindić i Milovan na njeno pitanje čime će se baviti CGE odgovorili „gasom“, gospođa Bisera je iz svog ureda istjerala i Džindića i Milovana rekavši im da im neće izdati kancelarije“, prisjeća se Bećarević i zaključuje da je geneza svih problema na relaciji BH-Gas-ministar Džindić bio zbog ovog ugovora i odbijanja BH-Gasa da bude supotpisnik aneksa ugovora za „Turski tok“.