Pravobranilaštvo Bosne i Hercegovine je odmah po saznanju za donošenje Odluke Vlade Republike srpske o načinu i uslovima prodaje nepokretnosti koje se nalaze u okviru posebnog područja Jahorina (Službeni glasnik Rs br. 143/23) i objavu Javnog oglasa o prodaji nepokretnosti putem licitacije na lokalitetu “Vučiji most” Jahorina od 03.01.2024. godine formiralo predmet i poduzima odgovarajuće pravne radnje prema nadležnim
upravnim i pravosudnim organima
Navodi se ovo u odgovoru Pravobranilaštva BiH na upit Agencije Patria na pitanje o radnjama vezanim za slučaj prodaje državne imovine na Jahorini. Podsjećamo, kompanija Drvo – export iz Teslića, bliska SNSD-u Milorada Dodika, kupila je na Jahorini zemljište koje je platila 41 milion KM, a nakon čega su stručnjaci za državnu imovinu poručilii da je ta pravna radnja ništavna i da se čim prije treba spriječiti.
“Ministarstvo trgovine i turizma u Vladi Rs nije obustavilo aktivnosti na prodaji zemljišta ukupne površine 56 405 m², iako je isto bilo upozoreno od strane Pravobranilaštva BiH dopisom broj: 01-10- PBiH-20/24 od 11.01.2024. godine. Pravobranilaštvo BiH će u vezi sa ovim slučajem poduzeti i druge radnje u skladu sa Zakonom o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom Bosne i Hercegovine (SI. glasnik BiH br. 18/2005 29/2006, 85/2006, 41/2007, 74/2007, 99/2007, 58/2008 i 22/2022) i odiukama Ustavnog suda Bosne i Hercegovine u predmetima br. U – 1/11, U-8/19, U-9/19 i U-4/21”, navodi se u odgovoru Pravobranilaštva BiH.
.
Dodaju da je u Pravobranilaštvu trenutno aktivno više od 1.200 predmeta koji se odnose na zaštitu državne imovine u Bosni i Hercegovini.
Iako smo pitali za konkretan slučaj, ni mi ni drugi mediji iz OHR-a nismo dobili konkretne odgovore.Zakonom o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom izričito se zabranjuje bilo kakva prodaja ili drugi oblik raspolaganja sredstvima državne imovine i navodi da je svaki akt o raspolaganju tom imovinom, za koji se utvrdi da je u suprotnosti sa ovim zakonom, ništavan. Nadležne institucije u BiH su odgovorne za poduzimanje potrebnih pravnih radnji u cilju zaštite državne imovine. Ured visokog predstavnika je u više navrata upozoravao potencijalne investitore i kupce državne imovine koja je pod zabranom raspolaganja na moguće negativne pravne posljedice. Postoji hitna potreba da se pronađe prihvatljivo i održivo rješenje za pitanje državne imovine, odnosno da se usvoji sveobuhvatna zakonska regulativa u Parlamentarnoj skupštini BiH. Visoki predstavnik i Upravni odbor Vijeća za implementaciju mira ostaju opredijeljeni za pružanje podrške provođenju inkluzivnog političkog procesa u tom cilju”, odgovorili su iz OHR-a.
O istom problemu pitali smo i Ambasadu SAD, ali njihov odgovor nismo dobili.
Nakon podizanja optužnice protiv gradonačelnika Čapljine Smiljana Vidića zbog prodaje državne imovine privatnoj firmi, javnost u BiH očekivala je više od domaćih institucija, ali i OHR-a i Ambasade SAD-a. No, očito se nastavlja praksa da međunarodne institucije bude domaće decenijama nakon učinjenog krivičnog djela, što u mnogome usporava ukidanje ništavnih pravnih radnji.