Vlast u Republici Srpskoj predvođena SNSD-om i Miloradom Dodikom uz sve blokade koje prave, a utabanim ratnim stazama imaju samo jednu želju, osamostaljenje RS i prikazivanje BiH kao nemoguće države.
U tome im pomažu susjedne zemlje Srbija i Hrvatska, koja bi svakako parče BiH za sebe, a nastupi Zorana Milanovića, sve više podsjećaju na luđačke ispade kojim manifestira fašističke težnje i ideologije.
Dobro plaćeni lobisti širom svijeta protežiraju priče suprotne onim koje su utvrđene na međunarodnom sudu u Hagu, a medijski prostor u bh. entitetu Republika Srpska zatrovan je i preplavljen raznim plaćeničkim emisijama u kojima se ponižavaju žrtve, međunarodni sudovi, pa čak i administracije njihovih zemalja.
Tako je sinoć Steven Meyer, bivši pomoćnik direktora američke Centralne obavještajne agencije za Balkan u periodu agresije u Bosni i Hercegovini i čovjek koji je radio kao viši menadžer i analitičar specijaliziran za evropsku i rusku politiku, izjavio u emisiji Aktuelno na RSRS-u „da se kao američki građanin stidim što je moja ambasada, zajedno sa britanskom, podržala ovaj Inckov zakon”.
Sigurno Meyer nije slučajno došao govoriti baš u ovo vrijeme o nekim svojim fantomskim istraživanjima u okviru kvazi Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji od 1992. do 1995. godine.
Još uvijek se čeka odlučniji potez međunarodnih faktora, jer situacija je pred eskalacijom, a sada kroz medijsko spinovanje sluti da dobije veće štetne posljedice.
Upravo zbog toga zatražili smo komentar Američke ambasade u BiH na nastup Meyera, s obzirom da je on državljanin SAD-a, te da ih je i grubo izvrijeđao.
No, uz opasku da neće komentirati osobne stavove Meyera iz Ambasade SAD-a kažu:
“Kao što je specijalna savjetnica Ujedinjenih nacija za prevenciju genocida Alice Wairimu Nderitu naglasila prilikom nedavne posjete, počinioci zločina su pojedinci, ne društva ili zajednice. Politički, vjerski lideri i oni unutar zajednica, kao i prosvjetni radnici i mediji, odgovorni su da vode put konstruktivnog dijaloga koji se temelji na povjerenju, poštovanju i dostojanstvu. Poštivanje svih žrtava iz svih ratova koji su se desili u BiH, kao stvar općeprihvaćenih ljudskih prava, te odbijanje politizacije patnje, doprinijet će pomirenju potrebnom kako bi BiH krenula naprijed”, kazali su iz Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD-a.
I dok stranci još uvijek diplomatski uvijeno u celofan govore neke stvari Meyer, kao megafon Dodika, mnogo konkretnije šalje poruke.
“Ironično, “Inckov zakon” doveo je do još ozbiljnije podjele s Federacijom između Bošnjaka i Srba. Mislim da je moguće da bi ovaj zakon, ako se sprovede, a pogotovo ako budu uvedene sankcije protiv srpskih lidera iz Republike Srpske, mogao dovesti Republiku Srpsku do nezavisnosti. Mislim da je situacija toliko ozbiljna – istakao je Meyer.
Iz ovakvih izjava može se i naslutiti strah od posljedica onog što neminovno slijedi. Kraj Dodikovog političkog djelovanja, a time i nestanak miliona za kvazi fondacije, koje bi da prekrajaju historiju i istinu, koja je napisana u Hagu.