Jovanović za Index.ba: Vrlo moguće da se izbori održe u skladu sa istim pravilima i procedurama, možemo očekivati nepravilnosti i prevare 

Preporučujemo

-Izborni proces u Bosni i Hercegovini pun je manjkavosti i problema na kojima treba vrijedno raditi. S obzirom da je za izmjene Izbornog zakona BiH ostalo svega 15-ak dana, čini se da ne možemo gajiti baš preveliku nadu u brzo rješenje problema – ocjenio je u intervjuu za Index.ba Dario Jovanović, direktor Koalicije Pod lupom.

Jovanović za naš portal govori o ključnim problemima koji su ugrozili i doveli u pitanje dosadašnji izborn proces, pregovorimo koji su vođeni oko izmjena Izbornog zakona, ponuđenim rješenjima, te onome šta je najprihvatljivije rješenje kako bi izbori u BiH konačno bili transparentni, odnosno kako bi volja glasača, čiji su glasovi godinama potkradani, konačno bila zadovoljena, te kako bi imali vlast koju bira narod.

- -

Inače, pitanje izmjena Izbornog zakona zadnjih mjeseci je u fokusu javnosti, ali i bh.politika. Ostalo je još da se o ovom pitanju razgovara u Briselu, što po mišljenju mnogih predstavnika političkih partija nije rješenje, jer ne prihvataju da se pregovori vode van granica BiH.

Index.ba: Uvaženi gospodine Jovanović, molim Vas da se osvrnete na nedavne propale pregovore oko izmjena Izbornog zakona koji su vođeni u više navrata, od Neuma, do Sarajeva, a sada se planiraju „preseliti” u Brisel. Koji su po Vašem mišljenju ključni procesi kada je riječ o izmjenama Izbornog zakona? Šta je bitno poduzeti da bi izbori bili transparentni? 

Jovanović: Pregovori oko izmjena Izbornog zakona BiH su kompleksni i uključuju više problema u izbornom procesu od kojih je većina veoma važna za građane birače. Obično se priča o dva paralelna procesa, pregovorima oko implementacije presuda Evropskog suda za ljuska prava (5 presuda u kojima je dokazana sistemska, Ustavna diskriminacija građana BiH na osnovu njihove etničke pripadnosti i prebivališta) i Ustavnog suda BiH (presuda u vezi načina izbora delegata/kinja uDom naroda Parlamenta FBiH), te drugim temama od značaja pojedinim političkim subjektima (npr. način izbora članova Predsjedništva BiH), i pregovorima oko unapređenja izbornog procesa u tehničkom smislu, kako bi se spriječile izborne krađe i prevare.

Oba procesa su podjednako važna, te ohrabruje činjenica da su sada oba paketa rješenja dio jedinstvenog paketa za unapređenje izbornog procesa u BiH. Nama u Koaliciji „Pod lupom”, koji se primarno bavimo posmatranjem izbora, važno je i jedno i drugo – da svaki građanin i građanka BiH ima jednaka prava i bude jednaka pred zakonom, uključujući i pravo da bira i bude biran za bilo koju funkciju u vlasti, te da se svaki glas birača zaštiti kako bi odražavao stvarnu izbornu volju građana birača.

- -

Index.ba: Kako gledate na dosadašnji tok vođenja pregovora oko izmjena Izbornog zakona i ponuđena rješenja? 

Jovanović: Pregovori o izmjenama Izbornog zakona BiH imali su svojih uspona i padova. Ponekad bi izgledalo da smo bliže rješenju više problema i davali su određenu dozu optimizma i nade da su promjene moguće. S druge strane, često su izgledali kao ucjene a ne pregovori, jer se malo ko želio odreći svojih zacementiranih stajališta, a kompromis to zahtijeva. Svako mora odustati od nečega da bi se došlo do kompromisa. Kompromis, u političkom smislu, skoro uvijek predstavlja pobjedu, a politički subjekti ga, čini se, gledaju isključivo iz ugla šta mogu izgubiti.

S obzirom da je za izmjene Izbornog zakona BiH ostalo svega 15-ak dana, čini se da ne možemo gajiti baš preveliku nadu u brzo rješenje problema. Kompleksni problemi zahtijevaju kompleksna a ne jednostavna rješenja, te treba dobro odvagati da li će predložena rješenja unaprijediti ili unazaditi izborni proces u BiH koji bi trebao biti mijenjan u skladu sa presudama domaćih i stranih sudova, te poštivajući međunarodne standarde u izborima.

Politički subjekti u BiH i njihovi predstavnici u institucijama vlasti na svim nivoima su prečesto izvor problema a ne rješenja, te politiku gledaju kao način zarobljavanja države kroz sveprisutnu korupciju (ovladavanje javnim resursima, uhljebljavanje stranačkih kadrova i nepotizam, nelegalno izvlačenje javnog novca kroz javne nabavke i sl.), a ne kao način poboljšanja kvaliteta života građana i građanki koji su ih birali.

Važno je napomenuti da se trenutno u zakonodavnoj proceduri u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH nalazi Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH koji uključuje mnoge preporuke Koalicije Pod lupom i čije usvajanje izuzetno podržavamo, kao i da je za dogovor oko drugih izmjena Izbornog zakona BiH ostalo nekih 15-ak dana vremena i potrebno je nastaviti pregovarati svakodnevno.

Index.ba: Na koje nepravilnosti je Koalicija pod lupom ukazivala do sada najviše kada je riječ o izbornom procesu? Kako vidite regularnost izbora u BiH svih ovih godina? Kakav je naš izborni proces, koliko ima prostora za nepravilnosti? 

Jovanović: Izbori u BiH nisu niti najbolji niti najgori na svijetu. Ipak, izborni proces u BiH pun je manjkavosti i problema na kojima treba vrijedno raditi. Koalicije Pod lupom je posljednje Lokalne izbore u BiH 2020. godine ocijenila kao „djelimično neregularne” što dovoljno govori o tome koliko problema sa različitim vrstama izbornih krađa i prevara imamo.

Kada govorimo o konkretnim načinima varanja na izborima, u vremenu prije izbornog dana prevladavaju zloupotrebe javnih resursa i funkcija, nezakonita trgovina mjestima u biračkim odborima, zabranjena kampanja, nezakoniti pritisci na birače i kupovina glasova, zloupotreba glasanja putem pošte, neažurnost biračkih spiskova, kršenje pravila u izbornoj kampanji, pritisci na medije i organizacije civilnog društva, korištenje neprimjerenog govora ili govora mržnje i pristrasno medijsko izvještavanje. Takođe, primjetan je niz propusta u radu izborne administracije na svim nivoima, koji se najčešće ogledaju u kršenju izbornih rokova propisanih zakonom, proceduralnim propustima u radu, radu u nepotpunom sastavu ili jakom političkom uticaju na članove/ice izborne administracije.

Što se tiče nepravilnosti na izborni dan, najčešće su nepravilnosti pri glasanju koje se ogledaju u porodičnom glasanju i nezakonitoj pomoći pri glasanju (tzv. profesionalni pomagači koji dovode više birača na glasanje), te nepravilnosti pri brojanju glasova koje se ogledaju u zloupotrebi neiskorištenih glasačkih listića i glasanju umjesto neizašlih na izbore, poništavanju glasova za političke oponente, dodavanju ličnih/preferencijalnih glasova za kandidate/kinje na glasačkim listićima i manipulacije pri ispunjavanju obrazaca sa rezultatima glasanja sa biračkog mjesta. Ukratko, krađa glasova.

Index.ba: Možete li se osvrnuti na trajanje izbornog procesa u BiH sa onim u zemljama regiona? 

Jovanović: Bosna i Hercegovina ima najduži izborni proces na svijetu. Izborni period traje ukupno 180 dana (6 mjeseci), od dana raspisivanja izbora do dana objave rezultata izbora. U poređenju za državama regiona u kojima izborni period traje 40 – 60 dana (Hrvatska, Srbija i Crna Gora), izborni proces u BiH je nerazumno dug. Stoga, Koalicija Pod lupom već godinama zagovara skraćivanje izbornih rokova i izmještanje određenih procesa van izbornog perioda (npr. ovjera političkih stranaka za učešće na izborima i ovjera kandidatskih lista).

Neki od segmenata izbornog procesa traju predugo (glasanje putem pošte 75 dana, ovjera političkih stranaka i lista 105 dana) i to samo iz razloga da bi se omogućio lakši rad izbornoj administraciji i veća komocija političkim subjketima. U Koaliciji Pod lupom smatramo da je izborni period moguće i potrebno skratiti na maksimalno 120 dana.

Index.ba: S obzirom na sadašnju situaciju šta možemo očekivati od slijedećih izbora? 

Jovanović: S obzirom da je vrlo moguće da se naredni Opšti izbori u oktobru 2022. godine održe u skladu sa istim pravilima i procedurama, možemo očekivati trend rasta izbornih nepravilnosti i prevara, što je uostalom zabilježeno unazad tri izborna ciklusa. Ključni problem izbora u BiH je korupcija i izostanak sankcija za dokazane izborne krađe i prevare, što dovodi do kulture nekažnjavanja i izostanka odgovornosti u politici. Sve to rezultira time da nisu svi jednaki pred zakonom, da političke stranke imaju skoro pa apsolutnu moć i ne odgovaraju za nazakonite radnje, te da rezultati izbora u značajnoj mjeri ne odražavaju stvarnu izbornu volju građana.

Index.ba: Kako gledate na nizak postotak izlaznosti, posebno mladih. Čime ih podstaći da iskoriste svoj glas? Šta se događa s njihovim listićem ako odluče bojkotovati izbore? 

Jovanović: Izlaznost na izborima u BiH u nekoliko posljednjih izbornih ciklusa kreće se od 50-55%. Treba uzeti u obzir da je to ukupna izlaznost birača na izbore u BiH, te se o njoj da raspravljati s obzirom na „prenapuhan” birački spisak (mnogo ljudi koji žive izvan BiH nalaze se na Centralnom biračkom spisku za glasanje u BiH, u skladu sa zakonom, a birački spiskovi na nivou nekih lokalnih zajednica nisu ažurni). Zanimljivo je da se uvijek govori o niskoj izlaznosti na izbore, ali je moguće na različite načine interpretirati podatke o izlaznosti.

Jedan od mitova o izlaznosti na izborima u BiH je i taj da mladi ne glasaju – podaci pokazuju da je izlazak mladih birača do 30 godina starosti na izbore u BiH tek neznatno niži od ukupne izlaznosti. Drugim riječima, otprilike polovina mladih, kao i starijih, glasa na izborima u BiH.

Izaći i glasati na izborima u BiH je neizmjerno važno jer je to ubjedljivo najbolji način da zaštitite Vaš glas i budete sigurno da niko drugi neće glasati umjesto Vas. Ako bojkotujete izbore, onda je lako izvršiti izbornu krađu tako što će drugi iskoristiti Vaš prazni glasački listić i glasati umjesto Vas ili će rezultati izbora biti odlučeni samo na osnovu glasova onih koji imaju interes od trenutnog stanja i dio su koruptivne mreže kupovine glasova kroz različite oblike korupcije.

Index.ba: Koje je Vaša poruka glasačima za predstojeće izbore? 

Jovanović: Svako od Vas može biti posmatrač izbora i zaštiti glasove birača na izborni dan. Edukujte se o svojim pravima i obavezama, te prijavite izborne nepravilnosti koje primjetiti prije izbornog dana ili na izborni dan. Izbore možete posmatrati i kao posmatrač/ica Koalicije Pod lupom ili nam prijaviti uočene nepravilnosti. Glasajte na izborima – to je najbolji način da zaštitite Vaš glas i da utičete na bolji kvalitet života Vas i Vaših najbližih.

 

Najnovije

Francuska: Mladić usmrtio najmanje pet osoba u izbjegličkom kampu

Najmanje pet osoba je ubijeno u pucnjavi u i oko migrantskog kampa u blizini grada Dunkerka na sjeveru Francuske. Muškarac...