SAD, Velika Britanija i EU uvele su sankcije bez presedana Rusiji zbog njene invazije na Ukrajinu, a stotine međunarodnih kompanija povukle su se iz zemlje.
Uticaj ovih mjera tek počinje da se osjeća, s rastućim cijenama osnovnih proizvoda, prijetećim rizikom od gubitka posla, a među stanovnicima sve više raste osjećaj izolacije, piše BBC.
Jestivo ulje, šećer i lijekovi za krvni pritisak
Potrošačke cijene skočile su 2,2 posto u prvoj sedmici invazije, a osnovne životne namirnice imale su najveći rast. Neke prodavnice ograničavaju prodaju osnovnih namirnica nakon izvještaja da ljudi gomilaju hranu. Prodaja lijekova nije podložna sankcijama, ali velike kompanije obustavljaju usluge zbog čega bi zalihe mogle biti pogođene.
Rublja je naglo pala otkako je Rusija napala Ukrajinu, što je navelo mnoge trgovce na malo da podignu svoje cijene. Daria, koja živi u centru Moskve, kaže da još nije vidjela prazne police.
– Hrane neće nestati, ali će poskupiti. Koliko će biti skuplje, ne mogu reći, ali bojim se i pomisliti – kazala je ona.
Jan je državljanin EU koji živi i radi u Moskvi.
– Ja sam 20. februara naručio namirnice za 5.500 rubalja što je oko 57 dolara, a sada te iste namirnice koštaju 8.000 rubalja – kaže on. Cijena mlijeka je skoro udvostručena u posljednje dvije sedmice, dodaje on.
Cijene šećera i žitarica su već u februaru ove godine bile više za oko 20 posto nego prije godinu dana. Ruska državna novinska agencija Tass objavila je da su se neki trgovci složili da ograniče povećanje cijena nekih osnovnih proizvoda na pet posto. Drugi ograničavaju količinu osnovnih stvari poput brašna, šećera i ulja koje kupci mogu kupiti.
Daria je kazala da ona pravi zalihe.
– Kupili smo četiri kilograma, četiri litre suncokretovog ulja, četiri litre maslinovog ulja i četiri flaše viskija – rekla je ona.
Naručila je i tromjesečnu zalihu lijekova za visoki krvni pritisak i kaže da je neke lijekove već teže nabaviti.
Tehnologija i uređaji
Cijene nekih roba široke potrošnje su drastično porasle. Cijena pametnih telefona i televizora porasla je za više od deset posto, a prosječan odmor u Turskoj porastao je za 29 posto. Veliki brendovi poput Applea, Ikee i Nikea više ne prodaju svoje proizvode u Rusiji.
Daria je razmišljala o kupovini novih laptopa za svoju porodicu i požurila je s kupovinom jer je vidjela da su cijene u konstantnom porastu.
– Početkom februara koštali su oko 70.000 rubalja, odnosno 730 dolara, ali su do kraja mjeseca porasli na 100.000 rubalja, toliko smo mi platili. Zatim su porasli na 140.000 prije nego što su se svi rasprodali u Moskvi – kazala je ona.
Nisu kupovali punjače za iPhone, iako su mnogi drugi kupili. Apple je 2. marta rekao da će zaustaviti svu direktnu prodaju proizvoda u Rusiji.
Novi automobili su takođe poskupili.
– Kupili smo filtere i ulje za auto kada treba servis. Uspjeli smo ih kupiti po starim cijenama prije nego što su se skoro udvostručili pred našim očima – kazala je ona.
Pavel, univerzitetski predavač sa ženom i dvoje djece, tražio je da kupi aparate za njihov stan u Moskvi. Na dan kada je počeo rat, vidio je da su neke cijene porasle za skoro 30 posto. Uspio je da kupi frižider, šporet, veš mašinu i čajnik, a samo dan prije zatvaranja naručio je krevet i ormar iz Ikee. Ne misli da su se cijene u Ikei promijenile.
Rusima nije promakla simbolika zatvaranja McDonald’sa koji zatvara svojih 847 restorana. To je bila prva među zapadnim firmama koje su otvorene u Sovjetskom Savezu prije 30 godina. U roku od nekoliko sati od objave pojavile su se hiljade oglasa Rusa koji preprodaju hranu iz njegovih restorana, po 10 puta većoj od uobičajenih cijena.
Ali Vladimir, koji živi u Saratovu na jugozapadu Rusije, kaže da još nije osjetio uticaj zapadnih sankcija.
– Vatniki (pristalice Kremlja op.a.) neće biti pogođeni padom rublje, jer ne kupuju skupu stranu robu – kazao je on.