Mnogi su povlačili paralele između pandemije koronavirusa i pandemije gripe iz 1918. godine koja je zarazila jednu trećinu svjetskog stanovništva.
U vremenu trajanja pandemije, od januara 1918. do decembra 1920. godine, zabilježeno je 50 miliona smrtnih slučajeva.
Pandemija iz 1918. godine dobila je naziv “španska gripa”. Globalizacija je olakšala širenje virusa, jer su vojnici koji su se borili u Prvom svjetskom ratu proširili gripu širom svijeta, a skladišta su pretvorena u karantinske bolnice.
Tada su SAD predvodile svijet u nošenju maski.
U oktobru 1918. godine Odbor supervizora San Francisca jednoglasno donosi Pravilnik o nošenju maski. Nošenje maski za lice u javnosti postalo je obavezno na tlu SAD-a prvi put.
Započinje kampanja podizanja svijesti. Gradonačelnik grada je zajedno s članovima Odbora za zdravstvo odobrio kampanju Crvenog križa koja je javnosti rekla: “Nosite masku i spasite život! Maska je 99% dokazana protiv gripe.”
S druge strane Atlantika poduzimani su slični koraci, Odbor Akademije za medicinu u Parizu preporučio je početkom novembra 1918. nošenje maski za lice u francuskom glavnom gradu. Tako je to učinio i dr. Niven, zdravstveni službenik za Manchester, na sjeveru Engleske.
Zakoni o nošenju maski uglavnom su imali podršku javnosti i bili su pod nadzorom policije.
Tucson u Arizoni izdao je naredbu o nošenju maski za lice 14. novembra 1918. godine, s izuzecima za propovjednike, pjevače i glumce u pozorištima i školske nastavnike – za koje se smatralo da su dovoljno daleko od drugih ljudi prilikom obavljanja posla.
Je li maska bila učinkovita?
Tokom pandemije gripe 1918. godine, naučna istraživanja oko upotrebe maski još uvijek nisu bila vršena. Međutim, priča o jednom okeanskom brodu privukla je pažnju javnosti.
Početkom decembra 1918., londonski list Times, javio je da su ljekari u SAD-u ustanovili da se gripa prenosi putem direktnog kontakta i da se time može spriječiti.
Times je napomenuo da su u jednoj londonskoj bolnici izdali naredbu za osoblje i pacijente da stalno nose maske za lice.
List je naveo uspjehe maski za lice na jednom brodu. Okeanski brod koji je plovio između SAD-a i Engleske pretrpio je strašnu stopu zaraze koja dolazi iz New Yorka, objavio je Times. Pri povratku u SAD, kapetan je izdao naredbu o nošenju maski za posadu i putnike.

Uprkos visokim stopama zaraze u to vrijeme, na povratku nije zabilježena nijedna infekcija. Bilo je nemoguće znati jesu li pravila o maskama pri povratnom putovanju odgovorna za nedostatak infekcija, ali je štampa tako interpretirala.
Znanstvena novinarka Laura Spinney, autorica knjige Blijedi jahač: Španska gripa 1918. i kako je promijenila svijet, napominje da su Japanci nakon svog iskustva u Mandžuriji 1911. godine žurno krenuli u nošenju maski u javnosti.
Japanske vlasti tvrdile su da su maske uljudna gesta zaštite drugih od mikroba i da su bile efikasne u prethodnim, lokaliziranijim epidemijama bolesti u Japanu.
Azijske su zemlje su upamtile lekcije koje su SAD naučile o prednostima nošenja maski u usporavanju širenja infekcije.
Možda je to zato što se u kasnim godinama Azija bavila sa stalnim epidemijama kolere, tifusa i drugih prenosivih bolesti, sve do SARS-a 2003. i ptičijeg gripa u novije vrijeme. Ti su napadi pomogli u održavanju kulture nošenja maski, za razliku od SAD-a i Evrope.
Podsjećamo da je Federalni štab civilne zaštite izdao naredbu o obaveznom nošenju zaštitnih maski na području FBiH, a prije izdavanja naredbe stanovnici BiH su zaštitne maske i rukavice nosili vodeći se preporukom Svjetske zdravstvene organizacije.
(Index.ba)