Ekonomski analitičar Faruk Hadžić tvrdi da je do masovnog zapošljavanja u Federaciji BiH teško doći bez pravih poreskih reformi i smanjenja poreskog opterećenja.
U analizi koju je uradio ukazao je na neke stavke kako određenu oblast uraditi. No nije ovo prvi put da Hadžić govori, ali nadležni u vlasti koji zadnjih mjeseci samo brinu o fotljama ne čuju glas struke.
“Objavljeni su potpuni podaci PU FBiH za 2022. godinu koji se odnose na nivo prikupljenih poreza i doprinosa, kao i broj zaposlenih radnika. Prošla godina je bila rekordna kada su u pitanju prikupljeni direktni porezi – prikupljene su 6,4 milijarde KM, što je za 772 miliona više nego u 2021. godini. Međutim, brinu me kretanja broja zaposlenih radnika, pogotovo u pojedinim sredinama. Iako sam nedavno objavio autorski tekst za portal slobode Nomad koji je uključivao podatke za prvih 11 mjeseci, najnoviji podaci za cijelu godinu pokazuju najmanji rast zaposlenosti od 2014. godine.
U prošloj godini, povećanje zaposlenosti je iznosilo 5.278, što je najmanji rast nakon 2017. godine, kada je povećanje zaposlenosti iznosilo 9.342 radnika. 2020. godinu, obilježenu pandemijom Covid-19 nisam uključio u ovaj komentar. Broj zaposlenih radnika na kraju 2022. godine je iznosio 538.312, što je samo 2.567 više u odnosu na 2019. godinu, kada je iznosio 535.745. U prošloj godini, čak četiri kantona su imali smanjenje broja zaposlenih radnika i to SBK (-316), BPK (-61), ZDK (-44) i USK (-39), dok je najveći rast zabilježen u KS (+2.462), te HNK (+1.736).
Navedeni podaci ukazuju da do masovnijeg zapošljavanja u FBiH teško može doći bez pravih poreskih reformi i smanjenje poreskog opterećenja, gdje je potrebno odustati od tkz. „neutralnog“ efekta i vratiti novac radnicima kroz smanjenje poreskog opterećenja. O ovome sam pisao dosta detaljnih tekstova i analiza. Kada smo kod ovih zakona, danas je Vlada FBiH uputila nove amandmane, gdje se vidi napredak kroz povećanje neoporezivog dijela plate na 1.000 KM, što zagovaram sigurno pet godina. Međutim, potrebno je ići sa još nižim stopama doprinosa, te riješiti pitanje samozaposlenika i obrtnika. Oni bi, ukoliko ovi zakoni budu usvojeni u ovoj formi, plaćali dosta veće poreske obaveze nego što je trenutno slučaj.
Još jednom aktivno stojim zastupnicima u Parlamentu FBiH, gdje ću pro bono pomoći da se izrade amandmani na prijedloge zakona, kako bi se postojeći prijedlozi zakona značajno unaprijedili i kako bi napokon bili skinuti okovi za masovnije zapošljavanje radnika, pogotovo u ovom teškom vremenu praćenom inflacijom i usporavanjem ekonomske aktivnosti, poručio je Hadžić.