Otvorena izložba ‘9. januar-put u genocid

Preporučujemo

Arhiv Federacije Bosne i Hercegovine danas je u prostoru muzejskog depadansa Muzeja Sarajevo 1878 – 1918. otvorio arhivsku dokumentarnu i faktografsku izložbu pod nazivom “9. januar – put u genocid”.

Izložba je prvi put predstavljena javnosti 9. januara u Narodnom pozorištu Sarajevo povodom neustavnog dana Republike Srpske.

- -

Vršilac dužnosti direktora Arhiva FBiH Hajrudin Ćuprija kazao je da je ova institucija odlučila da izložbu učini dostupnom prije svega građanima Sarajeva, ali i turistima koji dolaze u obilazak Sarajeva i Muzeja Sarajeva.

– Organiziranjem naučnog skupa i izložbe želimo da opširnije i detaljenije govorimo o tom datumu, šta je ustvari on prouzrokovao. Upravo smo željeli da damo odgovor i za buduće generacije da znaju šta je to 9. januar. Organizacijom skupštine i donošenjem deklaracije, on je prouzrokovao sve kasnije što se desilo – agresiju na BiH, genocid u BiH, kulturocid, urbicid, 200.000 ubijenih Bošnjaka i drugih, rušenje kuća, 30.000 silovanih žena, 50.000 ubijenih kroz logore. To je rezultat 9. januara. To je prezentirano kroz 22 panoa i 89 dokumenata iz Arhiva međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju, Instituta za istraživanje zločina čovječnosti međunarodnog prava i 40 slika. Sve to jasno argumetira naše navode – kazao je Ćuprija.

Naveo je da je to bilo planski, sistematično pripremano, verificirano 9. januara, a realizirano ponajviše u prvih šest mjeseci u BiH kada su se i desili najveći zločini, stradanje, masovna silovanja i ubistva.

– Opredjeljenje je da u narednom periodu izložbu ponudimo i školama, da ona bude i pedagoška izložba, da omogućimo organizirane obilaske učenika. Smatramo da izložba veoma kvalitetna i da zaista daje činjenice koje su se desile, koje su prethodile agresiji na BiH i genocodu. Mislimo da je vrlo važno da je pogledaju učenici – istakao je Ćuprija.

- -

Autori izložbe su Jasmin Medić, naučni saradnik Instituta za historiju Univerziteta u Sarajevu, Muamer Džananović, naučni saradnik Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava UNSA i Hikmet Karčić, naučni saradnik Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prva UNSA.

– Cilj da se javnosti naučno pokaže nastanak Republike Srpske. Danas na sceni imamo u BiH borbu za narativ u kojem se mnoge stvari prešućuju, i u kojim sve tri strane samo žele da kažu ono što njima odgovara u datom momentu. Mi želimo da u bh. javnosti predstavimo neke dokumente koji su do sada bili nepoznati, a oni govore o tome da je agresija na BiH bila pripremana znatno prije 1992. godine – kazao je autor izložbe Jasmin Medić.

Izvori izložbe su Arhiv međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju (ICTY) – 81 dokument, Arhiv instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava UNSA – 8 dokumenata i fotografije – 40 (ICTY, AIIZ i privatni arhivi).

Izložba će biti prezetirana u svim kantonima u FBiH, a nakon toga i izvan BiH, posebno za građana koji žive u dijaspori.

Najvaljeno je da će izložba biti dostupna do marta ove godine.

Najnovije

Francuska: Mladić usmrtio najmanje pet osoba u izbjegličkom kampu

Najmanje pet osoba je ubijeno u pucnjavi u i oko migrantskog kampa u blizini grada Dunkerka na sjeveru Francuske. Muškarac...