PROFESOR NEDŽAD KORAJLIĆ O TERORISTIČKOM NAPADU U BOSANSKOJ KRUPI: “Prve indicije ukazuju na propuste u sigurnosnim procedurama”

Preporučujemo

Petnaestogodišnji E. S. upao je sinoć u policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi prilikom čega je nožem usmrtio policijskog službenika Ozrena Mazrana, a ranio drugog Avdu Hasanovića.

Cijela zemlja je ostala u šoku zbog slučaja koji je okarakteriziran kao teroristički čin.

- -

Odgovore na pitanje kako je moglo doći do ovog sigurnosnog propusta tek ćemo dobiti istragom nadležnih institucija, no i mi smo ih potražili kod sigurnosnog stručnjaka, penzionisanog univerzitetskog profesora Nedžada Korajlića koji je sada voditelj studija sigurnosti na CEPS Kiseljak.

“Tragedija u Bosanskoj Krupi je duboko zabrinjavajući incident koji zahtijeva detaljnu analizu sigurnosnih procedura. Prvi indikacije ukazuju na to da su možda postojale propuste u sigurnosnim procedurama koje treba detaljno istražiti. Ovakvi događaji potencijalno odražavaju šire probleme u načinu na koji se rukuje sigurnosnim prijetnjama i komunikaciji unutar zajednice”, prokomentirao je Korajlić za “Slobodnu Bosnu”.

Djeca da razumiju posljedice dojava o bombama

Sa Korajlićem smo prokomentirali i kako to da sigurnosne agencije u Kantonu Sarajevo uprkos silnim hapšenjima ne mogu stati u kraj svakodnevnom maltretiranju maloljetnika koji upućuju lažne dojave o bombama, zbog čega se obustavlja čitav obrazovni proces u školama u koje se dojave upute, a policijske strukture troše vrijeme, resurse i novac na kontradiverzione preglede.

- -

Korajlić je nedavno u saradnji sa profesorima Hasibom Salkićem i Jasnom Eminović napisao priručnik “Dojava bombi u školama”, koji pruža sveobuhvatan pregled uzroka, posljedica, te rješenja za problem stalnih dojava o bombama u školama.

Priručnik je koncipiran tako da ponudi jasne i praktične smjernice za djelovanje u slučaju prijetnji bombom, uz poseban naglasak na prevenciju, korištenje dostupnih alata za praćenje i forenziku, te saradnju između škola, roditelja i sigurnosnih stručnjaka. Također, posebna pažnja posvećena je pravnim aspektima, obuhvatajući zakonske mjere i kaznenu odgovornost za počinioce, uključujući maloljetnike.

“Što se tiče dojava o bombama koje posebno pogađaju mlade, to je dodatno alarmantno i ukazuje na potrebu za jačanjem naših obrazovnih sistema u pogledu prevencije nasilja i povećanja sigurnosne svijesti među mladima. Potrebno je uložiti dodatne napore kako bi se osiguralo da naša djeca razumiju posljedice takvih ozbiljnih prijetnji, te da se preduzmu strože mjere za otkrivanje i procesuiranje osoba odgovornih za širenje panike i straha.

Uzimajući u obzir ovaj tragičan događaj i opetovane prijetnje bombama, jasno je da moramo raditi na poboljšanju kako operativnih tako i preventivnih segmenata naše sigurnosne strukture. Trebamo zajednički raditi na izgradnji otpornijeg i sigurnijeg društva”, poručio je profesor Korajlić za “SB”.

 

Najnovije

Francuska: Mladić usmrtio najmanje pet osoba u izbjegličkom kampu

Najmanje pet osoba je ubijeno u pucnjavi u i oko migrantskog kampa u blizini grada Dunkerka na sjeveru Francuske. Muškarac...