Ukoliko se problem imenovanja rukovodeće osobe ubrzo ne riješi, radnici su najavili i mogućnost obustave rada.
– Situacija je prilično složena i teška. Vršiteljica dužnosti (v. d.) direktorice je dala ostavku, predsjednik Upravnog odbora je podnio ostavku i Gradsko vijeće ju je prihvatilo i razriješilo ga, ali novi član Upravnog odbora nije izabran na toj sjednici. Nakon toga još jedna članica Upravnog odbora je dala ostavku, koju još nije prihvatilo Gradsko vijeće, ali faktički u Upravnom odboru imamo samo jednog od tri člana. Jedan član Upravnog odbora će za sutra ujutro zakazati sjednicu Upravnog odbora da pokušaju imenovati neko prijelazno rješenje. Ukoliko to ne uspije, na potezu je Gradsko vijeće – kaže gradonačelnik Bjelić za Faktor.
On ističe da jedino može tražiti hitnu sjednicu Gradskog vijeća na kojoj bi se imenovali članovi Upravnog odbora, koji bi zatim pokrenuli proceduru imenovanja v. d. direktora ili potpisnika.
– Ukoliko Gradsko vijeće ne imenuje Upravni odbor, bojim se da će se apoteka morati zaključati vrata do nekih boljih vremena – kaže Bjelić.
Gradonačalenik priznaje da je teško predvidjeti šta se može desiti na sjednici Gradskog vijeća, jer ne postoji stabilna većina.
– Većina postoji od tačke do tačke dnevnog reda – navodi Bjelić.
Podsjećamo, Adnan Bjelić izabran je za gradonačelnika na prijevremenim izborima u februaru 2023. godine. On je bio kandidat Trojke, odnosno Naroda i pravde (NiP), Socijaldemokratske partije (SDP) i Naše stranke (NS), a prije imenovanja bio je blizak saradnik gradonačelnika Nihada Omerovića iz NiP-a, koji je i njegova politička baza.
Predsjedavajući Gradskog vijeće Mato Matijević iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) kaže da problem u Gradskoj apoteci postoji već dugo.
– Stanje u toj firmi je tako jer postoje neke političke igre u pozadini. O čemu se radi, ja ne bih ulazio, ali gdje politika uđe, tu postane problem. Vidjet ćemo šta će se dešavati, ja sam spreman sazvati hitnu sjednicu da pomognemo da se riješi problem, ali kako će ko glasati, to ne znam – navodi Matijević.
Većinu u Gradskom vijeću na početku mandata činili su NiP, SDP, NS, HDZ, Stranka za BiH (SBiH), Socijaldemokrate (SD) BiH i Pokret demokratske akcije (PDA).
Predsjednik Upravnog odbora koji je prvi podnio ostavku je Elvir Nurkanović i kadar je NiP-a, iako je po koalicionom dogovoru podjela pozicija trebala izgledati drugačije.
– Gradska apoteka po dogovoru većine pripala je SDP-u i oni su trebali imenovati Upravni odbor i direktora, ali NiP je očito imao druge planove, da li je to privatizacija ili gašenje zbog nekih privatnih interesa. Zbog toga gradonačelnik nije dao saglasnost da se tu imenuje direktor ili direktorica i došli smo u ovu situaciju. Sada je krajnje vrijeme da se reagira pa ćemo vidjeti šta će uraditi ti koji su na vlasti četiri godine – kaže samostalni vijećnik Edis Kavgić, koji je dio opozicije u Gradskom vijeću Srebrenik.
Plaće zaposlenika Gradske apoteke Srebrenik već su upitne, a bez brze reakcije vlasti u ovom gradu i sam opstanak ove javne zdravstvene ustanove. Glasanje u Gradskom vijeću, ali i postupci gradonačelnika nakon toga, jasno će pokazati kakvi su planovi svake od stranaka.