Stranke promoviraju aktivnosti svojih funkcionera – kandidata na izborima, šta kaže CIK?

Preporučujemo

Sve su učestaliji slučajevi gdje politička stranka na svojim profilima na društvenim mrežama prenosi objave s događaja, poput potpisivanja sporazuma ili obavljenih nabavki, čiji su akteri osobe koje trenutno obnašaju funkciju u vlasti, a kandidati su tih stranaka na predstojećim lokalnim izborima.

Samo primjera radi, SDP je na svom Facebook profilu prenio objavu Irfana Čengića (SDP), načelnika Općine Stari Grad Sarajevo, ujedno najavljenog kao kandidata za novi mandat, o novcu za novo igralište. Dan prije je prenio objave Benjamine Karić (SDP), gradonačelnice Sarajeva, najavljene također kao kandidatkinje za načelnicu sarajevske Općine Novo Sarajevo, o potpisanom ugovoru za obnovu fasade škole na Drveniji, čemu je također prisustvovao Čengić.

Ili, na primjer, Narod i pravda je na svom Facebook profilu prenijela informaciju o avioliniji Sarajevo-Rim, uz fotografiju ministra privrede Kantona Sarajevo Zlatka Mijatovića na kojoj je, između ostalog, i znak ove stranke.

Naša stranka u Općini Centar, gdje je Srđan Mandić (NS), aktuelni načelnik najavljen i kao kandidat za načelnika, redovno promovira aktivnosti Općine plaćene budžetskim novcem, pripisujući zasluge Mandiću, odnosno stranci. Tako su nedavno i penzioneri postali – NAŠI. Istaknutu riječ “naši” ova stranka koristi često u svojim objavama kako bi napravila jasnu aluziju na Našu stranku. Dakle, građani koji su prisustvovali nedavno događaju u Centru za zdravo starenje etiketirani su kao – NAŠI, a sve skupa je finansirano budžetskim novcem.

S obzirom na to da bi se moglo shvatiti da se objavom na stranicama stranaka promoviraju njihovi kandidati, zanimalo nas je šta kažu u Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) Bosne i Hercegovine, te dali prate objave na društvenim mrežama političkih stranaka.
Iz CIK-a su podsjetili da je preuranjena kampanja “svaki oblik radnji iz kampanje koje preduzimaju politički subjekti u periodu od raspisivanja izbora do perioda zvaničnog početka izborne kampanje, odnosno, u navedenom periodu političkim subjektima, kandidatima i njihovim pristalicama je zabranjeno upoznavanje birača i javnosti sa programom i kandidatima političkih subjekata za predstojeće izbore”.
Centralna izborna komisija BiH nema ni kapacitete niti zakonsku obavezu da vrši monitoring, ali reaguje po prijavi i po saznanju po službenoj dužnosti.
Kada su u pitanju nosioci vlasti koji su ujedno i potencijalni kandidati, trenutne aktivnosti nosilaca vlasti se mogu objavljivati, ali bez isticanja stranačke pripadnosti i kandidature za predstojeće izbore ako su potencijalni kandidati, jer, napominjemo, kandidatske liste nisu ovjerene osim naravno nezavisnih kandidata čija ovjera učešća na izborima je završena – odgovorili su iz CIK-a.

Najnovije

Francuska: Mladić usmrtio najmanje pet osoba u izbjegličkom kampu

Najmanje pet osoba je ubijeno u pucnjavi u i oko migrantskog kampa u blizini grada Dunkerka na sjeveru Francuske. Muškarac...