Posljednji izbori u SAD označeni su miješanjem Rusije što je rezultiralo da je 19 Rusa optuženo za “destruktivne” cyber napade. Predsjednik Rusije Vladimir Putin rekao je nema mjesta za diskusiju kada je riječ o ovome, ali sumnja ostaje.
Kako prenosi BBC, Švedska ovako nešto neće dozvoliti. Pripreme za izbore u septembru podrazumijevaju i onemogućavanje bilo kakvog uplitanja, na čemu vlasti ove države vrijedno rade.
Švedska se pomjerila od historijske neutralnosti koja ju je karakterisala sve ove godine. Vlasti su saopštile kako je došlo do povećanja hakiranja i širenja lažnih vijesti. Jedna od studija na švedskom institutu govori upravo o “raširenom utjecaju” ruskih akcija kako bi se utjecalo na javno mnijenje. Sugerira kako je došlo do zablude o medijskim izvještajima kako bi se “NATO označio kao agresor i vojna prijetnja, a Rusija pod opsadom neprijateljske zapadne vlade”.

Šta podrazumijeva novi pristup Švedske?
Prije svega, saradnju vlade sa privatnim sektorom, kompanijama socijalnih mreža, eminentima i medijima.
“Facebook hotline” kreiran je kako bi se omogućila brza prijava lažnih vijesti i Facebook stranica o švedskoj vladi. Čak je i sam Facebook obećao da će prijaviti sumnjivo ponašanje – objavljivanje oko izbora u ovoj zemlji.
Švedski obrazovni program lansiran je kako bi i srednjoškolce učio o propagandi te su prisutni i letci koje obavještavaju domaćinstva o dezinformacijama.
Oko 7000 predstavnika vlasti je prisustvovalo treningu kako bi se uočile operacije o ovakvom utjecaju i na koji način bi mogli dovesti u pitanje ove izbore.
Cyber sigurnost je podignuta na viši nivo kako bi se spriječila hakiranja i dezinformisanja.
Švedska nije usamljena
I druge zemlje su prošle godine postale svjesne ruskog upitanja u izbore. Tako su tokom tzv. super-glasačke, odnosno 2017. godine, vlade Holandije, Francuske i Njemačke učinile velike napore kako bi se zaštitile.
Zanimljivo je da su njemačke vlasti odustale od elektronskog prebrojavanja zbog straha od online hakiranja.
Vlast ove zemlje i Francuske uzimaju u obzir izglasavanje novih zakona kako bi socijalne mreže i kompanije postale odgovorne ukoliko dijele lažne vijesti.
Mogućnost ruskog utjecaja na izbore je očigledno postao veliki izazov. Svijet će sigurno posmatrati švedske taktike i mogao bi dosta toga naučiti od ove zemlje.
(I.S.)