Trivić kao rješenje državne imovine vidi Banjalučki sporazum koji nije realizovan

Preporučujemo

Potpredsjednica PDP-a i poslanik te stranke u NSRS je komentarisala pismo koje je iz Kancelarije visokog predstavnika stiglo na adrese zvaničnika Republike Srpske, a u kojem se traži suspenzija Zakona o imovini koja se koristi za funkcionisanje institucija javne vlasti koji je u Narodnoj skupštini Republike Srpske usvojen 10. februara ove godine.

 

- -

“Ne vjerujem da će do toga doći. Mi smo glasali za to, tako da, mi nećemo to povlačiti. Nećemo povlačiti svoje glasove”, istakla je dodavši da je protiv svakog nametanja i od strane bivšeg visokog predstavnika, i od strane “gospodina Schmidta za kojeg smo sve stranke u Republici Srpskoj potpisali zaključke da on nije prošao proceduru u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija i da ste strane ne možemo da priznamo da on ima funkciju visokog predstavnika iako je on realnost”.

 

Trivićeva je napomenula i kako “kao zajednica i kao društvo trebamo steći uslove da se Kancelarija visokog predstavnika ukine i da završi svoj mandat”.

 

- -

Podsjetila je na Banjalučki sporazum iz 2012. godine koji je izigran, iako su ga potpisali lideri političkih partija koji su tada bili na vlasti u Bosni i Hercegovini, a koji je predviđao da se sva imovina koja je neophodna za funkcionisanje vlasti institucija Bosne i Hercegovine knjiži na državu, a sve ostalo na entitete i opštine.

 

“Bilo koje rješenje koje će odgovarati samo jednoj strani, samo Sarajevu ili rješenje koje će odgovarati samo Banjaluci, što nije izvijesno jer do sada su kancelarije visokih predstavnika izlazile isključivo u interesu sarajevskih političkih elita, ali bilo koje rješenje koje nije doneseno kompromisno u Bosni i Hercegovini je nemoguće”, rekla je Trivićeva.

 

“Taj Banjalučki sporazum je predviđao dobar princip čija nadležnost toga i imovina. Jesu šume nadležnost Republike Srpske – jesu, imovina Republike Srpske. Je li poljoprivredno zemljište nadležnost Republike Srpske – jesu, imovina Republike Srpske. To može biti kompromis. Sad što se stalno traži kompromis iz Banjaluke, a što se ne traži kompromis od strane političkih elita u Sarajevu, to je problem Bosne i Hercegovine”, istakla je Trivićeva navodeći da se “slaže sa konstatacijom da protiv Bosne i Hercegovine najviše rade političke elite iz Sarajeva koje uporno

ne mogu da prihvate postojanje Republike Srpske koja je realnost potvrđena Dejtonskim mirovnim sporazumom”.

S tim će se, tvrdi, morati pomiriti stranke u Federaciji Bosne i Hercegovine, jer nijedna ekstremna varijanta u Bosni i Hercegovini nije moguća “niti Bosna i Hercegovina bez entiteta niti je ovo geopolitički i istorijski kontekst u kojem neko može garantovati nezavisnost Republike Srpske”.

(Patria)

Najnovije

Francuska: Mladić usmrtio najmanje pet osoba u izbjegličkom kampu

Najmanje pet osoba je ubijeno u pucnjavi u i oko migrantskog kampa u blizini grada Dunkerka na sjeveru Francuske. Muškarac...