Situacija s epidemijom koronavirusa sve više se usložnjava na području Tuzlanskog kantona, a zbog činjenice da Kantonalni krizni štab Ministarstva zdravstva nema zakonsko uporište za uvođenje restriktivnih mjera te izdavanja novih naredbi, sve je uglavnom prepušteno savjesti građana.
Prema posljednjim podacima u Tuzlanskom kantonu je aktivno 395 slučajeva pozitivnih na koronavirus, od čega je 29 u COVID bolnici Klinike za zarazne bolesti, dok je dvoje priključeno na respirator u specijalnom odjeljenju Klinike za plućne bolesti. Lijepa vijest je da se u protekla 24 osam osoba oporavilo te je nakon dva negativna teta na SARS-CoV-2 otpušteno kući.
S druge strane, nadležni navode da je virus smrtonosan za osobe s komorbiditetima, što pokazuje i podatak da je u Tuzlanskom kantonu do danas preminulo 17 pozitivnih pacijenata, među kojima je dvoje bilo na respiratoru. Najmlađa preminula osoba je rođena 1962. godine dok je najstarija 1929. godište.
“Kliničke slike kod ovih pacijenata su bile izuzetno teške. Neki pacijenti su umrli u COVID bolnici dva sata nakon prijema. Kod većine njih su bila udružena oboljenja, obično sa imunosupresivnom terpijom, zatim hemijoterapijom su se liječili od različitih vrsta karcinoma, imali smo i kardivaskularnih pacijenata, kao i onih sa neregulisanim dijabetesom, uz jako pretile osobe”, kazao je direktor Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli Vahid Jusufović.
Najveći skok novootkrivenih zaraženih u jednom danu Tuzlanski kanton je imao jučer i to 47. Drastičan skok tog dana zabilježila je i Tuzla – 35 od kojih je 27 iz privatnog doma za stare osobe u naselju Šićki brod.
“Sve je krenulo u subotu u prijepodnevnim satima kada smo dobili informaciju da je preminula štićenica doma za stare osobe kod koje je prilikom prijema u bolnicu utvrđeno da je pozitivna na koronavirus. Nakon toga izvršeno je testiranje 40 štićenika i 12 uposlenika te su za sada pozitivna 23 štićenika i četiri uposlenika, s tim da rezultati nisu za sve završeni”, kazala je Jasmina Brkić-Džambić iz Zavoda za javno zdravstvo TK.
Nakon ukidanja stanja prirodne nesreće, kako je istaknuto na današnjoj konferenciji za medije, Krizni štab Ministarstva zdravstva TK, više nema pravnog elementa za sprovođenje naredbi, odnosno uvođenje restriktivnijih mjera.
“Bez vanrednog stanja nema zakonskog uporišta da Krizni štab donese pravnu naredbu. Na Kriznom štabu sam predložio uvođenje ponovo vanrednog stanja, ono ne znači zatvaranje privrednih subjekata, ali znači potpuno drugačije ponašanje da ne možeš ući u tržni centra bez maske. Probajte u Austriji ući u metro bez makse, vidjet ćete da vam je 500 eura kazne, a kod nas sve može”, kazao je Jusufović.
Ministrica zdravstva TK Dajana Čolić smatra da trenutno nije alarmantna situacija u kojoj bi se trebali usporiti ili u potpunosti obustaviti društveni tokovi, kao što je bilo u martu.
“U martu smo u kantonu imali apsolutno povoljnu situaciju, ali znamo da je došlo do naglog popuštanja mjera, čime je građanima poslana poruka da virusa više nema. Normalno, oni su se opustili, granice su otvorene te smo dobili importovane slučajeve. Nakon toga smo došli u poziciju lokalne transmisije i sada imamo ovakvo stanje. Od građana tražimo i molimo da budu oprezni te da se pridržavamo preporuka. Niko od nas nema pravo da ugrožava tuđe zdravlje”, navela je Čolić.
Epidemiolozi navode da sami ne mogu držati situaciju pod kontrolom, već je u cijeloj borbi potrebna velika pomoć građana te privrednih subjekata.
“Svi moramo biti odgovorni te se ponašati u skladu sa preporukama koje su takve kakve jesu. U pitanju je respiratorna infekcija, a s obzirom na to da imamo lokalnu transmisiju teško ju je kontrolisati”, navela je Brkić-Džambić.
Dosadašnja borba s koronavirusom iscrpila je kapacitete Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli. Čelnik ove ustanove navodi da su zdravstveni radnici umorni, a skoro pa nikako ne koriste godišnje odmore.
“Mi trenutno imamo 17 pozitivnih zaposlenika, a u izolaciji je 26 kao prvi kontakti. Ovaj broj na 2.438 zaposlenih ne predstavlja veliki problem, ali nam je općenito preveliki obim posla. Samo kroz prijemno-trijažne punktove od 8. marta do danas su prošle 122.000 pacijenata. Operativni program je u određenoj mjeri smanjen kako virus ponovo ne bi ušao među zaposlenike”, naveo je Jusufović.
Problem nedostatka zaštitne opreme menadžment Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli riješio je zahvaljujući Kantonalnom štabu civilne zaštite. Direktor ove ustanove smatra da je zdravstveni sistem prepušten sam sebi, aludirajući na više nivoe vlasti te nemogućnost raspodjele medicinskih donacija koje su stigle u našu zemlju i deponovane su u magacinima.
“Sada kada bi nas hermetički zatvorili mi bismo imali opreme za mjesec i po dana, na način da funkcionišemo kao da se ništa nije desilo. Nas na jesen čeka sezonska gripa, uz druge viruse te koronavirus i ja kao direktor kliničkog centra u magacinu u zalihama moram imati dovoljne količine opreme kako bi bili zaštićeni za građane, pacijente i nas same”, potcrtao je Jusufović.
Kada je riječ o testiranju na koronavirus, Zavod za mikrobiologiju Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli trenutno raspolaže sa tri platforme za analizu uzetih briseva te je dnevni kapacitet 300 testova. U narednih desetak dana trebao bi doći i automatski ekstraktor nukleinskih kiselina uz još jedan PCR aparat, zahvaljujući UNDP-u.
Izvor: Klix/Index.ba